Ekkor nyújthat segítséget a kreativitás, mely a problémamegoldás során is hasznunkra válhat. Nézd csak!
- Definiáld a problémát! Annak idején, még a gimiben az érettségire készülve mondta egy nagyon kedves tanárom a következőt: ne csak pánikolj, mikor meglátod a feladatot, az nem visz előre. Nézd meg jó alaposan és mondd ki, mi a gond! Ez koordináta geometria, fújj, utálom. - és azzal, hogy tudatosítod a problémát, az agyad máris elkezd rajta dolgozni, s mire kettőt pislogsz, lehet, hogy meg is lesz rá a megoldás. És valóban, ha jól belegondolunk, ez tényleg segít! Koncentráljunk arra, hogy mi okozza az aggodalmunkat, és valószínűleg megérkezik a segítség is.
- Általános kutatómunka a problémát illetően - Most kicsit szakadjunk el a tényleges problémától és nézzük általánosságban a dolgot. Gyűjtsük össze és jegyezzük le azokat a gondolatokat, tényeket, amelyek megfogalmazódnak bennünk a feladat kapcsán. Ne a saját dolgunkra fókuszáljunk, hanem vázoljuk fel a témába vágó tapasztalatokat, kérdéseket, kapcsolódó lehetőségeket.
- Mondd másként! Megnevezted a problémát, legalábbis azt kimondtad, ami első pillanatban felmerült benned. De biztos, hogy az a valós kérdés? Tényleg az okozza a fejtörést? Például, ha vár ránk egy megbeszélés, de már a gondolattól is lever bennünket a víz, vegyük át: mivel van a gond? A személlyel, akivel találkozunk? Nem. A meeting témája, tárgya okoz feszültséget? Nem, hiszen mindent átvettünk, kellően fel vagyunk rá készülve. Akkor hol a probléma? A helyszín! A megbeszélés helye a város túl felén van, előtte egy másik tárgyalásunk van, alig fogunk odaérni, ha odaérünk egyáltalán… Mi a teendőnk? Előbbre hozni az első egyeztetést, eltolni a másodikat vagy épp a helyszínt újragondolni. Ha ezt kipipáljuk, máris elmúlik a görcs, és semmi nem állhat az eredményes találkozó útjába!
- Brainstorming a problémára fókuszálva - vegyünk elő egy noteszt vagy egy darab papírt és a problémát a lap közepére helyezve vegyük körbe megoldási opciókkal. Nyugodtan rugaszkodjunk el a merev valóságtól, és írjunk le olyat is, aminek megvalósítására kevés az esély, de mégis kapcsolódik a témához. Nem kell rangsorolni, mérlegelni, elemezni, egyszerűen írjunk össze mindent, ami eszünkbe villan. Egyik-másik ötlet teljesen új nézőpontokat hozhat, a paradigmaváltás pedig sokszor egyenes út a megoldáshoz.
- Ültesd át a gyakorlatba! Most nézd meg a listát és szűkítsd le. Vegyél ki a listád hosszúságától függően 10, 5 vagy 3 használható megoldást és mérlegelj. Most kedvedre boncolgathatod őket, elemezheted, míg meg nem születik a végleges terv a fejedben.
A fenti módszereket nem kell minden problémánál végigcsinálni, nyilvánvaló, hogy némelyik nem is igényli, hiszen tapasztalatok vagy épp külső segítség útján van rájuk válasz. Azonban ha elakadsz valamivel, használhatsz közülük egyet, de többet is, és soha nem kell azonnali befejezésben gondolkodnod (kivéve persze, ha az adott helyzet azt kívánja). Gondold át, fontold meg, aludj rá egyet. Attól, hogy te nem dolgozol aktívan az ügyön, az elméd egy hátsó partíciója bőszen rajta van a megoldáson.
DorCo útravaló: Ha túl erősen koncentrálunk egy nehéz problémára, akkor belepottyanhatunk egy mentális gödörbe. Gondolkodásunk beszűkül, és hiába küszködünk azon, hogy új ötletekkel rukkoljunk elő. De ha egy ideig pihentetjük a problémát - és "alszunk rá egyet" -, akkor gyakran új nézőpontból és kreatívabban tudunk rá tekinteni. |
- Kérsz belőle még? Friss posztokért és ajándék tudásanyagokért iratkozz fel hírlevelünkre (jobb oldalsávban)!
- Szeretnél a tettek mezejére lépni? Tematikus műhelyeinken megteheted! Kövesd őket a facebookon!
- Konkrét kérdésed van? Írd meg és válaszolunk!