Szervezni, tervezni, győzni - apró lépések a növekvő hatékonyság jegyében
Bár ellentmondásosnak tűnhet, mégis igaz. Ha már ma este átpörgeted a másnapod, megteszel egy-két apró lépést, sokkal nyugodtabban indul a szokásos menet. Lelassul a mókuskerék, kevesebb lesz a stressz, jobban és többet fogsz teljesíteni. Nem arról van szó, hogy órák hosszat a másnapra készülsz, egyszerűen átcsoportosítod a dolgokat.
Készítsd ki, de legalább gondold át a másnapi öltözeted. Ha reggel kell vasalni, mert elfeledkeztél a meetingről, már rossz szájízzel vágsz neki a teendőknek. Nyugalom. Ruha megtervezése, ha szükséges előkészítése, étkezési lehetőségek kitervelése (előkészítése, becsomagolása), fontos feladatok feljegyzése. 10-10 perc elég nekik, de a következő napon fényévekben mérhető javulást hoznak. Épp elég az adott teendőlista teljesítése, ne nehezítsd a dolgod idegeskedéssel és szervezetlenségből fakadó hibákkal.
Étkezés - ne mismásold el!
Nem mindenki tud reggelizni a korai órákban, bár az is meglehet, hogy szokás kérdése az egész. Az mindenesetre biztos, hogy a reggeli, legfőképpen a meleg táplálék (mit szólnál egy zabkásához vagy egy sonkás omletthez?), kellő energiát biztosít a nehezebb időkben. A szervezetünk pedig rendkívül hálás lesz, ha támogatjuk működését, melyet ő még több energia befektetéssel hálál majd meg.
Ha tényleg elképzelhetetlen számodra a reggelizés rítusa, az ebédhez muszáj ragaszkodni. Adott időben, kényelmesen, nyugodt körülmények között (nem a laptop előtt rágódva) - egyszerűen muszáj. Elvárod, hogy működjön az elméd, de nem viszel be elég tápanyagot, nem iszol eleget, és ez bizony a munkavégzésen is meglátszik. 20 perc vagy fél óra minden jár egy tápláló - de nem felesleges kalóriákban úszó, nyomottságot okozó - főétkezéshez. A folyadékbevitel szintén lételem a kellő figyelemhez. Az agy 80 százaléka víz, és az idegsejteknek kétszer több energiára van szüksége, mint a test bármely más alkotóelemének. Mivel a vizet az agy tárolni nem képes, folyamatosan biztosítanod kell a hidratáltságát, ha azt akarod, hogy a fogaskerekek megfelelően működjenek.
Lehet akármilyen határidő, bármiféle megbízás, nem zsákmányolhatod ki a szervezeted büntetlenül. Ha nem adsz kellő mennyiségű táplálékot és hagyod igénye szerint pihenni, bizony súlyos következményekre számíthatsz. A testet elég egyszer-kétszer túlfeszíteni és akkor sokkal hosszabb időt igénylő regenerációra lesz szükség, mint ha menet közben szakítottuk volna meg a hajtást és engedtük volna pihenni. Figyeljünk az intő jelekre, és igenis különítsünk el 20 percet napközben ebéd után, vagy hazaéréskor, mielőtt belefogunk az otthoni teendőkbe.
Fizikai terhelés a szellemi munka javára
Ha az ember monotonitásra kényszerül, márpedig időről-időre előfordul, csökkenti a saját hatékonyságát. Az egész napos számítógép előtt görnyedés, az autóban ücsörgés vagy épp az állandó felspannolt lelki állapot, mind nehezékként kerülnek a hétköznapok forgatagába. Keressük meg a kedvünkre való mozgástípust, és éljünk vele rendszeresen. A fizikai terhelés bizonyítottan segít az agyi és mentális túlhajszoltságon, kikapcsol és javítja a testi körülményeinket is.
Lista, naptár, okostelefon
Mindenkinek kell egy második agy, egy háttértár, ahová biztonságba helyezheti a fontos információkat. Mikor besűrűsödik a munka, képtelenség fejben tartani, hogy kinek mikor hol kell lennie és mit kell mikorra elvégezni. A mai világban a digitalizáció és a hagyományos, papíralapú rendszerek is sorba állnak, hogy mindennapi működésünket elősegítsék. Az időbeosztásról és a listázás előnyeiről korábban volt szó, itt megtalálod a legjobb tanácsokat.
- Kérsz belőle még? Friss posztokért és ajándék tudásanyagokért iratkozz fel hírlevelünkre (jobb oldalsávban)!
- Szeretnél a tettek mezejére lépni? Tematikus műhelyeinken megteheted! Kövesd őket a facebookon!
- Konkrét kérdésed van? Írd meg és válaszolunk!